Wiele osób nawet nie pomyślałoby o tym, że pralkę trzeba jakoś konserwować. "W końcu to urządzenie, które samo zapewnia proces czyszczenia. W ten sposób automatycznie dba o siebie". Zaprawdę, ta opinia jest daleka od prawdy. Pralka nie tylko nie czyści się sama podczas swojej zwykłej aktywności, ale korzystanie z niej może nawet powodować zatykanie. To naturalnie obniża jakość prania i powoduje nieprzyjemne zapachy. W końcu jest to maszyna, która usuwa brud z prania, a to z czasem może powodować problemy.
Jak więc czyścić pralkę?
Czyszczenie pralki składa się z kilku etapów. Osobno należy zadbać o bęben, gumowe uszczelki, szufladę na detergent i filtr.
1. Bęben pralki
Czyszczenie bębna jest obecnie często najłatwiejszym zadaniem. W rzeczywistości wiele pralek ma teraz specjalny cykl, który to robi. Łatwo jest usunąć pozostałości lub nieprzyjemne zapachy. Co zrobić, jeśli pralka nie posiada takiego cyklu? Nie ma problemu, można sobie łatwo pomóc.
W przypadku bębna jako takiego wystarczy użyć specjalnych środków czyszczących (proszek/żel/tabletka) i uruchomić pralkę na pusto. Jednak głównym powodem, dla którego ten proces pomoże Ci pozbyć się bakterii, jest uruchomienie najdłuższego programu w menu. Najlepiej w temperaturze 90 lub co najmniej 60 stopni.
"Rada babci" jest taka, że możesz zrobić własny detergent z tego, co masz w domu - we własnej kuchni. Pomocny ma być ocet lub soda oczyszczona.
Pierwsza metoda polega na wlaniu 300-400 ml octu bezpośrednio do bębna i uruchomieniu najdłuższego cyklu prania. Do drugiej metody potrzebne będą 2 opakowania sody oczyszczonej, które wsypujemy do bębna pralki i postępujemy podobnie jak w przypadku octu. Wreszcie, można również użyć kombinacji tych dwóch składników, co również powinno poradzić sobie z ciężkimi pozostałościami.
We wszystkich trzech przypadkach należy jednak zdecydowanie zachować ostrożność. Ocet jest agresywnym kwasem. Nie działa dobrze na gumowe uszczelki i może powodować uszkodzenia przy częstym stosowaniu. Zwłaszcza w przypadku dodania octu o wyższym stężeniu niż wskazane przez nas. Jeśli nadal chcesz wypróbować tę metodę, nie zalecamy czyszczenia pralki częściej niż 2 razy w roku.
2. Uszczelki gumowe
Gumowe uszczelki są siedliskiem wielu cząstek brudu w postaci włosów lub resztek tkanek. Guma wokół drzwi zatrzymuje wilgoć. W rezultacie tworzą się tam bakterie, a z czasem także pleśń i grzyb. Ponieważ kluczem do utrzymania pralki w czystości jest zapobieganie tworzeniu się brudu - drzwiczki pralki powinny być przynajmniej lekko uchylone po każdym praniu. Zapobiega to najgorszemu. Ale jeśli chodzi o utrzymanie pralki w czystości, to zdecydowanie nie wystarczy. Jeśli widoczne są duże zabrudzenia, należy je zebrać. Następnie należy przetrzeć wilgotną szmatką cały obwód gumowej uszczelki. Jeśli nadal jest brudna, wystarczy stara szczoteczka do zębów. Przydatny może okazać się łagodny detergent lub soda oczyszczona. Wymieszaj go z niewielką ilością wody, aby uzyskać pastę. Można jej następnie użyć do usunięcia wszelkich wcześniej odpornych pozostałości.
3. Szuflada na detergent
Szuflada na detergent jest zazwyczaj wyjmowana. Fakt ten znacznie ułatwia jej konserwację. Zazwyczaj wysuwa się. Niektóre modele można wyjąć, pociągając mocniej, inne mają przyciski (zwykle na górze przegródki na płyn do płukania tkanin). Przetrzyj szmatką miejsce, z którego go wyjąłeś. Następnie wypłucz pod bieżącą wodą i w razie potrzeby dodaj detergent. Ponownie, szczoteczka do zębów może być przydatna do usunięcia pozostałości detergentu do prania i płynu do zmiękczania tkanin. Po wyschnięciu po prostu włóż go z powrotem.
4. Filtr
Jeśli nie wiesz, gdzie się znajduje, sprawdź instrukcję. W większości przypadków znajduje się on jednak w prawym dolnym rogu z przodu pralki. Po zdjęciu pokrywy może z niego natychmiast wypłynąć niewielka ilość wody. Dlatego ważne jest, aby umieścić suchą szmatkę lub ręcznik pod pokrywą i otworzyć ją dopiero po tym. Wyjmij filtr (ponownie, woda może wypłynąć). Usuń wszelkie zabrudzenia i włosy, płucząc go dokładnie pod bieżącą wodą. Należy czyścić delikatnie, zdecydowanie nie szorować szczotką. Wystarczy ręcznie wybrać to, co zostało uwięzione w środku. Gdy skończysz, włóż wysuszony filtr z powrotem na miejsce i szczelnie zamknij pokrywę.
5. Na zewnątrz pralki
Na koniec wystarczy użyć wilgotnej szmatki z łagodnym detergentem. Przetrzyj nią zewnętrzną część pralki. Upewnij się, że wszystkie pozostałości detergentu zostały dokładnie usunięte i gotowe.
Zapobieganie nieprzyjemnym zapachom
ak wspomnieliśmy wcześniej, aby wysiłki nie poszły na marne, ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad zapobiegania gromadzeniu się brudu. Drzwiczki pralki powinny być otwarte po każdym praniu. Nie muszą być szeroko otwarte - wystarczy kilka centymetrów, aby wnętrze pralki wyschło i nie pozostawiło w niej nadmiaru wilgoci. Z tych samych powodów zaleca się pozostawienie otwartej szuflady na detergent po zakończeniu prania. Przynajmniej raz lub dwa razy w miesiącu korzystne jest pranie w temperaturze 60-90 stopni. Dzieje się tak, ponieważ wysoka temperatura dezaktywuje bakterie. Aby wydłużyć żywotność pralki, zaleca się stosowanie olejków do prania zamiast konwencjonalnych płynów do zmiękczania tkanin.
Zalecana dawka olejków do prania Giovani® jest minimalna w porównaniu z konwencjonalnymi środkami do zmiękczania tkanin. Również z tego powodu pralka jest mniej obciążona. Nieporęczne środki do zmiękczania tkanin zatykają pralkę swoją formułą, co stopniowo powoduje, że pranie nie pachnie dobrze po praniu. Dzięki naszym olejkom do prania Twoje pranie i Twój dom będą ładnie pachnieć przez wiele dni. Twoja pralka będzie wolna od niepotrzebnych pozostałości, co przedłuży jej czystość, a z czasem także żywotność.
Postępując zgodnie z powyższymi krokami, upewnisz się, że Twoja pralka będzie działać sprawnie i zapewni Ci wysokiej jakości usługi przez wiele lat.