Jak zachować kolory ubrań

Przyznaj, że wprost uwielbiasz, gdy Twój ulubiony t-shirt, bluza lub spódnica stopniowo tracą swój pierwotny odcień? Możesz znacznie spowolnić proces zmiany koloru, aby móc cieszyć się swoimi ciuchami jak najdłużej. Podpowiadamy, jak prawidłowo prać ubrania, aby zachowały swój kolor.

Sortuj ciemne, kolorowe i jasne

Pierwszą zasadą pomagającą zachować kolor ubrań jest ich sortowanie przed praniem. Białe ubrania powinny być wkładane do pralki osobno. W przeciwnym razie możesz wyciągnąć je z odcieniem koloru, który "przeszedł" z innych ubrań lub nawet plamami.


Czarne i ciemne kolory można wrzucać do prania razem. Ubrania w jaśniejszych odcieniach również. Pranie zbliżonych kolorów razem pomaga zapobiegać zarówno niechcianym plamom, jak i utracie barwników. Wywrócenie ubrań na lewą stronę również pomaga chronić kolory. Jedną z wielu zalet perfum do prania Giovani® jest to, że pomagają one zachować żywe i nieblaknące barwy.

Sprawdź metki

Metki na ubraniach również powiedzą Ci wiele o tym, jak o nie dbać. Podpowiedzą Ci, czy możesz je włożyć do pralki i jaką temperaturę powinieneś wybrać. Trzymając się zalecanej temperatury, zapobiegniesz blaknięciu kolorów i niepożądanym zmianom ich kształtu. Ogólnie rzecz biorąc, wyższe temperatury są odpowiednie do prania bawełny, a niższe do prania syntetyków i bardziej miękkich materiałów. Kolejnym krokiem będzie wybór odpowiedniego programu prania.

 

Przyjemnie pachnące pranie nie tylko po wyjęciu z pralki, ale także po dłuższym przechowywaniu w szafie. To cel, który chce osiągnąć każda gospodyni domowa. Oprócz odpowiedniego detergentu, temperatury i metody prania, należy również dobrać odpowiedni detergent jako zamiennik płynu do płukania tkanin, który nie tylko zadba o kolor ubrań, ale także o trwały zapach. Aby uzyskać intensywny zapach, który zostanie z Tobą na długo, najlepszym rozwiązaniem są perfumy do prania Giovani®.

 

Są one wykonane ze skoncentrowanych esencji zapachowych. Dzięki ich wysokiej zawartości Twoje pranie zachowa swój zapach nawet po wysuszeniu ubrań w suszarce. Perfumy do prania stosuje się w miniaturowej ilości 5 ml na 4 kg prania. Perfumy są następnie uwalniane do dużej ilości wody o odpowiedniej temperaturze i są prane zwykle przez ponad godzinę z 4 kg prania. W pralce perfumy rozpuszczają się bardzo dobrze i szybko. Dlatego nie pozostawiają żadnych pozostałości ani plam. Perfumy do prania nadają się do wszystkich rodzajów tkanin. Ich niewielka ilość nie zanieczyszcza pralki i pomaga zachować kolor ubrań.

Sweety Brownie

W przypadku białego prania wybierz proszek do prania ze specjalnymi składnikami wybielającymi, które pomogą usunąć nawet silniejsze zabrudzenia. W przypadku kolorowych ubrań zdecydowanie powinieneś używać proszku do prania przeznaczonego do prania kolorowego, który zawiera składniki chroniące kolory.

Chcesz, aby Twój czarny koszulka z czasem nie poszarzał? Do tego celu nadają się detergenty w płynie, które zawierają składniki przeznaczone do czarnych ubrań. W przypadku delikatnych tkanin, takich jak wełna lub jedwab, potrzebny będzie osobny produkt. Należy również przestrzegać zalecanego dozowania, które można znaleźć na opakowaniu.


Różnica może polegać na dozowaniu proszku do bardzo zabrudzonego prania. Jak już wspomnieliśmy, nasze olejki do prania Giovani® zawierają składnik, który sprawia, że każde ubranie zachowuje swój kształt i kolory nawet po praniu.

Pranie w zimnej wodzie

Innym sposobem na zachowanie koloru ubrań jest pranie ich w zimnej wodzie. Ta metoda jest delikatna dla ubrań, ale także dla portfela. Oprócz zachowania koloru, zimna woda pomaga zapobiegać kurczeniu się i rozciąganiu tkanin, nie odbarwia i jest przyjazna dla środowiska. Pamiętaj jednak, że niektóre ubrania wymagają pozbycia się nieprzyjemnych zapachów, bakterii czy plam i w tym celu należy użyć wyższej temperatury podczas prania. Są to zazwyczaj ręczniki i pościel.

Jak często prać

Częstotliwość prania zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj odzieży, aktywność i osobiste preferencje. Bieliznę, skarpetki, stroje kąpielowe i odzież treningową należy prać po każdym użyciu. Pościel należy prać raz w tygodniu, a ręczniki po 3-4 użyciach. Dżinsy, szorty i spodnie należy prać rzadziej. Książkowo, jeśli były noszone 3-4 razy. Ważne jest, aby zwracać uwagę na materiał i zużycie tkanin. Odzież sezonowa, taka jak płaszcze, czapki, szaliki i rękawiczki, nie musi być prana częściej niż co kilka tygodni lub po zakończeniu sezonu. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że to Twój pot odgrywa ważną rolę, ponieważ złota zasada jest taka, że jeśli pocisz się intensywnie, powinieneś prać częściej.